KIERUNEK PÓLNOC I ZACHÓD

Udając się z Jezior Wielkich w drugim kierunku – na północny zachód trafiamy do miasta Kórnik słynącego przede wszystkim
z przepięknego zamku i parku.
Początki historii kórnickiego zamku sięgają średniowiecza, gdy właścicielami Kórnika byli Górkowie. To najprawdopodobniej oni
w XIV w. rozpoczęli budowę swojej rodowej siedziby. Ukończona około 1430 r. murowana, obronna budowla otoczona była fosą,
a dostęp do niej był możliwy jedynie przez zwodzony most oraz opuszczaną kratę.

Zamek w Kórniku

Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. W XVI w. zamek został przebudowany w stylu renesansowym, tak świetnie, iż w 1574r. przyjmowano w nim Henryka Walezego spieszącego na koronację do Krakowa. Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII w. kiedy jego właścicielką była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Ta światła i gospodarna właścicielka przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził w XIXw. Tytus Działyński.

Na parterze mieszczą się dawne pokoje mieszkalne, m.in. apartamenty właściciela zamku, pokój pani domu, salon i sala jadalna, a także zakątek myśliwski z kolekcją etnograficzną, którą przywiózł Władysław Zamoyski z podróży do Australii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku. Na piętrze znajduje się duża sala muzealna oraz biblioteka i pokoje gościnne używane obecnie jako pomieszczenie biblioteczne i pracownie naukowe.

…a nocami – jak głosi legenda – po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka zwana „Białą Damą” (od koloru sukni na jedynym jej portrecie)…

Do zespołu zamkowego należy także wozownia, w której stoją powozy londyńskie, kupione przez Jana Działyńskiego w 1856r. w Paryżu od lorda Pembrocka, na ślub z księżniczką Izabellą z Czartoryskich.

W Kórniku warto odwiedzić także Prowent zespół zabudowań folwarcznych położony ok. 300 m na południe od zamku w Kórniku. Budynki powstałe w XVIII i XIX w., zgrupowane są przy czworobocznym dziedzińcu. W jednej z oficyn w 1923 roku urodziła się poetka Wiesława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1996 roku.

Należy wspomnieć jeszcze o miejscowości Bnin,która obecnie stanowi jeden organizm miejski z Kórnikiem, a początki tej osady były wymieniane w rocznikach obok takich jak Ostrów Lednicki ,Giecz ,Poznań i Gniezno. Na półwyspie Szyja nad jeziorem Bnińskim znajduje tysiącletnie grodzisko.

Wartym odwiedzenia jest także położne 8 km na pn wschód od Jezior Wielkich muzeum w Koszutach znajdujące się przepięknym dworze szlacheckim. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku.

Dwór w Koszutach

Zamieszczony wyżej opis to oczywiście część atrakcji tego pięknego skrawka Ziemi Wielkopolskiej
do odwiedzenia którego gorąco zapraszamy.


Informacje zasięgnięto ze stron http://www.zaniemysl.niezamysl.pl/ , http://www.jeziory.pl/